Southwest District (SWD)

The Southwest District is composed of Lawrence, Westmoreland, Butler, Green, Beaver, Armstrong, Fayette, Allegheny, and Washington counties.

The Southwest District meetings are held on the second Tuesday every month beginning with January, March, April, May, September, October, and November. The social will begin at 6:30 p.m. followed by the educational presentation at 7:00 p.m. then the business meeting at 8:00 p.m.

News and Events

Officers

Ken Erb
Southwest District Director
Term: 1/1/19-12/31/21 
[email protected]

Christy Dawes Christy Neltner
Southwest District Vice Chair
Term: 1/1/16-12/31/19
[email protected]
Kristen Hussar
Southwest District Secretary
Term: 1/1/17-12/31/21
Ann Reppermund
Southwest District Treasurer
Term: 1/1/18-12/31/20
[email protected]
Natalie Novak
SWD Nominating Committee Member
Term: 1/1/2019-12/31/2021
[email protected]
   

Committee Chairs

Lindsay Carroll
Southwest District Membership Committee Chair 
[email protected]
Brooke Klatt
Southwest District Education Committee Co-Chair 
[email protected]
Brittany Bonatesta
Southwest District Education Committee Co-Chair 
[email protected]
Vacant
Southwest District Publications Committee Chair 
Vacant
Southwest District Public Relations Committee Chair 
Sarah Jameson Sarah Jameson, PT, DPT, MS, GCS
Southwest District Legislative Chair
[email protected]
Kala Markel
Southwest District Nominating Committee Chair 
[email protected]
Victoria Kochick
Southwest District Nominating Committee
[email protected]
Matt King
Southwest District Nominating Committee 
[email protected]
Jeffrey S. Rothman, DPT, OCS
PA PT PAC Treasurer
SWD Mini-Combined Sections Meeting Chair 
(412) 422-4775
[email protected]
Mary Wardrop
Southwest District PTA Laision
PPTA Ethics Committee
Term: 5/2017 to 12/31/18
  Tennille Simonson
Southwest District PT PAC Event Coordinator
[email protected]

Student Representatives to the Board

Sierra Dunlap
PTA Student Representative to the SWD Board
[email protected]
(724) 600-6707
Morgan Sartschev
PT Student Representative to the SWD Board
[email protected]

Delegates

Karl Gibson
[email protected]
Erin Reddinger (Boyle)
[email protected]
Amy Szalinski (1st Alternate)
[email protected]
Susan Clinton (2nd Alternate)
[email protected]
Jessica Davis (3rd Alternate)
[email protected]